Що таке годинник перед Літургією?

Годинник (грец. ὧραι) чотири (за кількістю давніх сторож) послідовні християнські богослужіння, підібрані відповідно до кожної чверті дня, що молитовно освячують денний час доби (приблизно з 6 години ранку до 6 години вечора). Входять у добове богослужбове коло (здійснюються один раз щодня).

У сучасній парафіяльній практиці Російської Православної Церкви Третій і Шостий годину зазвичай читають перед літургією (священик у цей час здійснює у вівтарі проскомідії). Досить часто до них примикає і дев'ята година (приблизно 15 годин), який присвячений спогаду про смерть Спасителя на хресті.

Самі годинник нами читаються: третій та шостий – перед літургією, дев'ятий – перед вечірньою, перший – після ранку. Читаються вони без уваги до часу доби, щоб тільки «вичитати». Це, до речі, ще одна молитовна хвороба наша – віднімати.

Богослужбовий годинник – це спеціальний чин молитвослів'я, який читається у храмі у певний час. Зазвичай це досить короткий чин, читання та слухання якого не займає понад п'ятнадцять-двадцять хвилин.

loading
×